From Infogalactic: the planetary knowledge core
The 1999 UCI Track Cycling World Cup Classics is a multi race tournament over a season of track cycling. The season ran from 21 May 1999 to 6 September 1999. The World Cup is organised by the UCI.
Overall nations standings
Rank |
Nation |
Points |
1 |
France |
384 |
2 |
Germany |
293 |
3 |
United States |
270 |
4 |
Australia |
206 |
5 |
Italy |
201 |
6 |
Spain |
172 |
7 |
Great Britain |
171 |
8 |
Russia |
163 |
9 |
New Zealand |
130 |
10 |
Canada |
123 |
Results
Men
Event |
Winner |
Second |
Third |
Mexico, Mexico City — May 21–23, 1999 |
1 km time trial |
Hervé Thuet (FRA) |
Jason Queally (GBR) |
Matthew Sinton (NZL) |
Keirin |
Roberto Chiappa (ITA) |
Marty Nothstein (USA) |
Jan van Eijden (GER) |
Sprint |
Jan van Eijden (GER) |
Darryn Hill (AUS) |
Marty Nothstein (USA) |
Team sprint |
Great Britain
Craig MacLean
Jason Queally
Chris Hoy |
Poland
Konrad Czajkowski
Grzegorz Krejner
Marcin Mientki |
Spain
José Antonio Escuredo
Salvador Melia
José Antonio Villanueva |
Individual pursuit |
Francis Moreau (FRA) |
Robert Karsnicki (POL) |
Franco Marvulli (SUI) |
Team pursuit |
France
Christophe Moreau
Philippe Ermenault
Damien Pommereau
Cyril Bos |
New Zealand
Lee Maxwell Vertogen
Brendon Mark Cameron
Tim Carswell
Greg Henderson |
Colombia
Luis Felipe Laverde
Victor Harrera
Juan Alzate
Jhon García |
Points race |
Franco Marvulli (SUI) |
James Carney (USA) |
Alexei Garanine (RUS) |
Madison |
Spain
Joan Llaneras
Miguel Alzamora |
Russia
Oleg Grichkine
Andrei Minachkine |
New Zealand
Tim Carswell
Greg Henderson |
United States, Frisco — May 28–30, 1999 |
1 km time trial |
Sören Lausberg (GER) |
Shane Kelly (AUS) |
Grzegorz Krejner (POL) |
Keirin |
Laurent Gané (FRA) |
Roberto Chiappa (ITA) |
Jan van Eijden (GER) |
Sprint |
Laurent Gané (FRA) |
Marty Nothstein (USA) |
Jan van Eijden (GER) |
Team sprint |
Poland
Marcin Mientki
Grzegorz Krejner
Konrad Czajkowski |
Australia
Danny Day
Gary Neiwand
Shane Kelly |
Germany
Jan van Eijden
René Wolff
Sören Lausberg |
Individual pursuit |
Christian Vande Velde (USA) |
Mauro Trentini (ITA) |
Luke Roberts (AUS) |
Team pursuit |
Australia
Nigel Grigg
Brett Lancaster
Luke Roberts
Graeme Brown |
France
Cyril Bos
Philippe Ermenault
Francis Moreau
Damien Pommereau |
United States
Tommy Mulkey
Mike Tillman
Adam Laurent
Christian Vande Velde |
Points race |
Brian Walton (CAN) |
Luis Fernando Sepúlveda (CHI) |
Franz Stocher (AUT) |
Madison |
Argentina
Juan Curuchet
Gabriel Curuchet |
Spain
Isaac Gálvez
Miguel Alzamora |
Austria
Roland Garber
Franz Stocher |
Spain, Valencia — June 18–20, 1999 |
1 km time trial |
Jason Queally (GBR) |
Stefan Nimke (GER) |
Damien Gerard (FRA) |
Keirin |
Frédéric Magné (FRA) |
Jens Fiedler (GER) |
David Cabrero (ESP) |
Sprint |
Florian Rousseau (FRA) |
Jens Fiedler (GER) |
Roberto Chiappa (ITA) |
Team sprint |
Germany
Jens Fiedler
Eyk Pokorny
Stefan Nimke |
France
Damien Gerard
Florian Rousseau
Frédéric Magné |
Poland
Grzegorz Krejner
Bartlomiej Saczuk
Marcin Mientki |
Individual pursuit |
Robert Bartko (GER) |
Sergiy Matveyev (UKR) |
Mauro Trentini (ITA) |
Team pursuit |
Germany
Thorsten Rund
Christian Lademann
Daniel Becke
Guido Fulst |
Ukraine
Alexandre Simonenko
Ruslan Pidgornyy
Sergiy Chernyavsky
Olexander Fedenko |
Italy
Mario Benetton
Cristian Bianchini
Mauro Trentini
Cristiano Citton |
Points race |
Vasyl Iakovlev (UKR) |
Kouji Yoshii (JPN) |
Matthew Gilmore (BEL) |
Madison |
Argentina
Juan Curuchet
Gabriel Curuchet |
Germany
Guido Fulst
Thorsten Rund |
Denmark
Jimmi Madsen
Anders Kristensen |
Italy, Fiorenzuola d'Arda — August 27–29, 1999 |
1 km time trial |
Sören Lausberg (GER) |
Dimitris Georgalis (GRE) |
Ihor Troyanovsky (UKR) |
Keirin |
Cancelled due to bad weather |
Sprint |
Roberto Chiappa (ITA) |
Laurent Gané (FRA) |
Ainars Kiksis (LAT) |
Team sprint |
Great Britain
Craig MacLean
Chris Hoy
Jason Queally |
Spain
José Manuel Moreno
Diego Ortega
José Antonio Escuredo |
Greece
Dimitris Georgalis
Labros Vassilopoulos
George Himonetos |
Individual pursuit |
Jens Lehmann (GER) |
Alexei Markov (RUS) |
Andrea Collinelli (ITA) |
Team pursuit |
Ukraine
Sergiy Chernyavsky
Olexander Fedenko
Sergiy Matveyev
Alexandre Simonenko |
Italy
Andrea Collinelli
Mirko Crepaldi
Cristiano Citton
Marco Villa |
Russia
Vladislav Borisov
Alexei Markov
Vladimir Karpets
Denis Smyslov |
Points race |
Silvio Martinello (ITA) |
Cho Ho-Sung (KOR) |
Jacob Piil (DEN) |
Madison |
Australia
Brett Aitken
Scott McGrory |
Italy
Silvio Martinello
Marco Villa |
Belgium
Etienne De Wilde
Matthew Gilmore |
Colombia, Cali — September 4–6, 1999 |
1 km time trial |
Arnaud Tournant (FRA) |
Bloch Garen (RSA) |
Neil Campbell (GBR) |
Keirin |
Shinichi Ota (JPN) |
José Antonio Escuredo (ESP) |
Christian Marcelo Arrue (USA) |
Sprint |
Mickaël Bourgain (FRA) |
Vincent Le Quellec (FRA) |
Christian Marcelo Arrue (USA) |
Team sprint |
France
Arnaud Tournant
Mickaël Bourgain
Vincent Le Quellec |
Slovakia
Jaroslav Jerabek
Peter Bazalik
Jan Lepka |
Great Britain
Craig MacLean
Neil Campbell
Craig Percival |
Individual pursuit |
Stefan Steinweg (GER) |
Luke Roberts (AUS) |
Mariano Friedick (USA) |
Team pursuit |
Australia
Luke Roberts
Brett Lancaster
Graeme Brown
Nigel Grigg |
Denmark
Sandström
Jimmi Madsen
Jacob Nielsen
Jacob Piil |
Spain
Carlos Torrent
Joan Llaneras
Nuria Florencio
Santos González |
Points race |
Juan Curuchet (ARG) |
Zbigniew Wyrzykowski (POL) |
Nigel Grigg (AUS) |
Madison |
Spain
Joan Llaneras
Miquel Alzamora |
Argentina
Gabriel Curuchet
Juan Curuchet |
Germany
Stefan Steinweg
Mario Vonhof |
Overall results |
1 km time trial |
Sören Lausberg (GER) |
Tie: Grzegorz Krejner (POL) and Jason Queally (GBR) |
Keirin |
Roberto Chiappa (ITA) |
Marty Nothstein (USA) |
Jan van Eijden (GER) |
Sprint |
Jan van Eijden (GER) |
Roberto Chiappa (ITA) |
Laurent Gané (FRA) |
Team sprint |
Great Britain |
Tie: Spain and Poland |
Individual pursuit |
Tie: Luke Roberts (AUS) and Mauro Trentini (ITA) |
Franco Marvulli (SUI) |
Team pursuit |
France |
Spain |
Australia |
Points race |
Tie: Cho Ho-Sung (KOR) and Zbigniew Wyrzykowski (POL) |
James Carney (USA) |
Madison |
Tie: Argentina and Spain |
Australia |
Women
Event |
Winner |
Second |
Third |
Mexico, Mexico City — May 21–23, 1999 |
500 m time trial |
Tanya Dubnicoff (CAN) |
Nancy Contreras (MEX) |
Oksana Grishina (RUS) |
Sprint |
Tanya Dubnicoff (CAN) |
Jennie Reed (USA) |
Oksana Grishina (RUS) |
Individual pursuit |
Rasa Mazeikyte (LTU) |
Yvonne McGregor (GBR) |
Leontien Zijlaard-Van Moorsel (NED) |
Points race |
Mandy Poitras (CAN) |
Antonella Bellutti (ITA) |
Olga Slyusareva (RUS) |
United States, Frisco — May 28–30, 1999 |
500 m time trial |
Félicia Ballanger (FRA) |
Tanya Dubnicoff (CAN) |
Jiang Cuihua (CHN) |
Sprint |
Félicia Ballanger (FRA) |
Tanya Dubnicoff (CAN) |
Wang Yan (CHN) |
Individual pursuit |
Erin Veenstra (USA) |
Sarah Ulmer (NZL) |
Natalia Karimova (RUS) |
Points race |
Olga Slyusareva (RUS) |
Alayna Burns (AUS) |
Anke Wichmann (GER) |
Spain, Valencia — June 18–20, 1999 |
500 m time trial |
Félicia Ballanger (FRA) |
Jiang Cuihua (CHN) |
Nancy Contreras (MEX) |
Sprint |
Félicia Ballanger (FRA) |
Jennie Reed (USA) |
Magali Faure (FRA) |
Individual pursuit |
Rasa Mazeikyte (LTU) |
Judith Arndt (GER) |
Lucy Tyler-Sharman (AUS) |
Points race |
Belem Guerrero (MEX) |
Judith Arndt (GER) |
Antonella Bellutti (ITA) |
Italy, Fiorenzuola d'Arda — August 27–29, 1999 |
500 m time trial |
Cancelled due to bad weather |
Sprint |
Félicia Ballanger (FRA) |
Wang Yan (CHN) |
Jiang Cuihua (CHN) |
Individual pursuit |
Leontien Zijlaard-Van Moorsel (NED) |
Marion Clignet (FRA) |
Elena Tchalych (RUS) |
Points race |
Elena Tchalych (RUS) |
Antonella Bellutti (ITA) |
Magali Faure (FRA) |
Colombia, Cali — September 4–6, 1999 |
500 m time trial |
Tanya Dubnicoff (CAN) |
Kathrin Freitag (GER) |
Jiang Cuihua (CHN) |
Sprint |
Tanya Dubnicoff (CAN) |
Michelle Ferris (AUS) |
Tanya Lindenmuth (USA) |
Individual pursuit |
Marion Clignet (FRA) |
Sarah Ulmer (NZL) |
Natalia Karimova (RUS) |
Points race |
Marion Clignet (FRA) |
Belem Guerrero (MEX) |
Edita Kubelskienė (LTU) |
Overall results |
500 m time trial |
Tanya Dubnicoff (CAN) |
Jiang Cuihua (CHN) |
Félicia Ballanger (FRA) |
Sprint |
Félicia Ballanger (FRA) |
Tanya Dubnicoff (CAN) |
Wang Yan (CHN) |
Individual pursuit |
Rasa Mazeikyte (LTU) |
Marion Clignet (FRA) |
Sarah Ulmer (NZL) |
Points race |
Antonella Bellutti (ITA) |
Belem Guerrero (MEX) |
Olga Slyusareva (RUS) |
References
- Round 1, Mexico City (Results archived on June 10, 2009)
- Round 2, Frisco (Results archived on June 13, 2010)
- Round 3, Valencia (Results archived on June 13, 2010)
- Round 4, Fiorenzuola d'Arda (Results archived on June 9, 2010)
- Round 5, Cali (Results archived on June 9, 2010)
- Overall nations results (Archived on June 13, 2010)
- Men's overall results (Archived on June 13, 2010)
- Women's overall results (Archived on June 13, 2010)
|
Years |
|
Men's events |
|
Women's events |
|
Countries |
|