India at the 2016 South Asian Games
India at the Asian Games | ||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
||||||||||
2016 South Asian Games in Hambantota | ||||||||||
Competitors | 519 | |||||||||
Flag bearer | Saurav Ghosal (In Guwahati) P. V. Sindhu (In Shilong) |
|||||||||
Medals Rank: 1 |
Gold 188 |
Silver 90 |
Bronze 30 |
Total 308 |
||||||
Asian Games history (summary) | ||||||||||
Asian Games | ||||||||||
Asian Winter Games | ||||||||||
Asian Indoor and Martial Arts Games | ||||||||||
Asian Beach Games | ||||||||||
Asian Youth Games | ||||||||||
*As Independent Olympic Athletes (AOI) |
||||||||||
South Asian Games history | ||||||||||
South Asian Games | ||||||||||
India participated in the 2016 South Asian Games in Guwahati and Shillong, India from 5 February to 16 February 2016.
Newly Participated Athletes
Newly Participated Athletes at 2016 South Asian Games
Akshay Chaudhary a resident of a village of Noida, India is an Indian athlete representing INDIA at 2018 Commonwealth Games held in Queensland Gold Coast Australia For the sport Javelin Throw. He has owned many national medals and certificates at various National Tournaments. He has been recorded with a Record of 77 metres Throw in National Games 2015. He also won a Gold in the ""2016 South Asian Games"". He qualified his Asian and Commonwealth Games Quota in the Under-20 category athletes.
Neeraj chopra is an Indian Athete from Haryana, India who also scored a remarkable throw of 80 metres Throw in Javelin Throw.He is the competitor in Under 20 for the 2018 Commonwealth Games for the other athletes.He also won a numerous number of Gold medals at National and International Levels.
Contents
- 1 Medal summary
- 2 Medalists
- 3 Archery
- 4 Athletics
- 5 Badminton
- 6 Boxing
- 7 Cycling
- 8 Field hockey
- 9 Football
- 10 Handball
- 11 Judo
- 12 Kabbadi
- 13 Kho-Kho
- 14 Shooting
- 15 Squash
- 16 Swimming
- 17 Table tennis
- 18 Taekwondo
- 19 Tennis
- 20 Triathlon
- 21 Volleyball
- 22 Weightlifting
- 23 Wrestling
- 24 Wushu
- 25 References
Medal summary
India wod 188 Golds and a total of 308 medals.[1]
Medal table
Sport | Gold | Silver | Bronze | Total | Rank |
---|---|---|---|---|---|
Archery | 10 | 4 | 0 | 14 | 1 |
Athletics | 28 | 22 | 8 | 58 | 1 |
Badminton | 7 | 5 | 0 | 12 | 1 |
Boxing | 10 | 0 | 0 | 10 | 1 |
Cycling | 6 | 5 | 2 | 13 | 1 |
Field Hockey | 1 | 1 | 0 | 2 | 1 |
Football | 1 | 1 | 0 | 2 | 1 |
Handball | 2 | 0 | 0 | 2 | 1 |
Judo | 9 | 3 | 0 | 12 | 1 |
Kabaddi | 2 | 0 | 0 | 2 | 1 |
Kho-Kho | 2 | 0 | 0 | 2 | 1 |
Shooting | 25 | 10 | 10 | 45 | 1 |
Squash | 3 | 0 | 2 | 5 | 1 |
Swimming | 23 | 19 | 3 | 45 | 1 |
Table tennis | 7 | 5 | 0 | 12 | 1 |
Taekwondo | 5 | 3 | 2 | 10 | 2 |
Tennis | 5 | 5 | 0 | 10 | 1 |
Triathlon | 3 | 2 | 0 | 5 | 1 |
Volleyball | 2 | 0 | 0 | 2 | 1 |
Weightlifting | 12 | 1 | 0 | 13 | 1 |
Wrestling | 14 | 2 | 0 | 16 | 1 |
Wushu | 11 | 2 | 3 | 16 | 1 |
Total | 188 | 90 | 30 | 308 | 1 |
Medalists
Archery
<templatestyles src="Module:Hatnote/styles.css"></templatestyles>
Men
Recurve
Athlete | Event | Ranking Round | 1/16 Elimination | Quartefinals | Semifinals | Finals / Bronze medal playoffs | Ranks | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Score | Seed | Opposition | Score | Opposition | Score | Opposition | Score | Opposition | Score | |||
Tarundeep Rai | Individual | 676 | 1st | Bye | Kinly Tshering Bhutan (BHU) |
6-5 W |
Prem Prasad Pun Nepal (NEP) |
6-0 W |
Gurucharan Besra India (IND) |
6-2
W |
||
Gurucharan Besra | Individual | 666 | 2nd | Bye | Jigme Norbu Bhutan (BHU) |
7-1 W |
Nipuna Senevirathne Sri Lanka (SRI) |
7-3 W |
Tarundeep Rai India (IND) |
2-6
L |
||
Jayanta Talukdar | Individual | 665 | 3rd | Did Not Advance | ||||||||
Binod Swansi | Individual | 653 | 5th | Did Not Advance | ||||||||
Tarundeep Rai | Team | 2007 | 1st | NIL | NIL | Bye | Bhutan (BHU) | 5-1
W |
Bangladesh (BAN) | 5-1
W |
Compound
Athlete | Event | Ranking Round | 1/16 Elimination | Quarterfinals | Semifinals | Finals / Bronze medal playoffs | Rank | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Score | Seed | Opposition | Score | Opposition | Score | Opposition | Score | Opposition | Score | |||
Abhishek Verma | Individual | 704 | 1st | Bye | Kishore Kumar Gurung Nepal (NEP) |
144-138 W |
Tshewang Dorji Bhutan (BHU) |
148-135 W |
Rajat Chauhan India (IND) |
142-144
L |
||
Rajat Chauhan | Individual | 693 | 2nd | Bye | Udaya Indrajith Sri Lanka (SRI) |
146-134 W |
Tashi Deljor Bhutan (BHU) |
145-142 W |
Abhishek Verma India (IND) |
144-142
W |
||
Manash Jyoti Changmai | Individual | 692 | 3rd | Did Not Advance | ||||||||
Chinna Raju Srithar | Individual | 689 | 4th | Did Not Advance | ||||||||
Abhishek Verma | Team | 2089 | 1st | NIL | NIL | Bye | Nepal (NEP) | 233-215
W |
Bhutan (BHU) | 230-219
W |
Women
Recurve
Athlete | Event | Ranking Round | 1/16 Elimination | Quarterfinals | Semifinals | Finals / Bronze medal playoffs | Rank | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Score | Seed | Oppositon | Score | Oppositon | Score | Opposition | Score | Opposition | Score | |||
Deepika Kumari | Individual | 668 | 1st | Bye | Sonam Deki Bhutan (BHU) |
6-2 W |
Beauty Ray Bangladesh (BAN) |
6-0 W |
Laishram Bombayla Devi India (IND) |
6-4 W |
||
Laishram Bombayla Devi | Individual | 646 | 2nd | Bye | Anuradha Karunaratne Sri Lanka (SRI) |
6-5 W |
Karma Bhutan (BHU) |
6-2 W |
Deepika Kumari India (IND) |
4-6 L |
||
Laxmirani Majhi | Individual | 632 | 3rd | Did Not Advance | ||||||||
Madhu Vedwan | Individual | 614 | 6th | Did Not Advance | ||||||||
Deepika Kumari | Team | 1946 | 1st | NIL | NIL | Bye | Bhutan (BHU) | 6-0
W |
Sri Lanka (SRI) | 6-0
W |
Compound
Athlete | Event | Ranking Round | Quarterfinals | Semifinals | Finals / Bronze medal playoffs | Rank | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Score | Seed | Oppositon | Score | Opposition | Score | Opposition | Score | Rank | ||
Purvasha Sudhir Shende | Individual | 686 | 1st | BYE | Tamanna Parvin Bangladesh (BAN) |
139-139 W |
Jyothi Surekha Vennam India (IND) |
138-133
W |
||
Jyothi Surekha Vennam | Individual | 684 | 2nd | BYE | Sushmita Banik Bangladesh (BAN) |
145-134 W |
Purvasha Sudhir Shende India (IND) |
133-138
L |
||
Lily Chanu Paonam | Individual | 678 | 4th | Did Not Advance | ||||||
Swati Dudhwal | Individual | 677 | 5th | Did Not Advance | ||||||
Purvasha Sudhir Shende | Team | 2048 | 1st | NIL | NIL | Bye | Bangladesh (BAN) | 228-217
W |
Mixed
Recurve
Athletes | Qualifications | Quarterfinals | Semifinals | Finals | Rank | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Score | Seed | Opposition | Score | Oppositon | Score | Oppositon | Score | ||
Tarundeep Rai / | 1344 | 1st | Bye | Nipuna Senevirathne /
Dilhara Salgado |
5-4
W |
Sojeb Sheik /
Beauty Ray |
6-0
W |
Compound
Athletes | Qualification | Semifinals | Finals | Rank | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Score | Seed | Oppostion | Score | Oppostion | Score | ||
Abhishek Verma / | 1390 | 1st | Bye | Md. Anowerul Kadar /
Sushmita Banik |
156-138
W |
Athletics
<templatestyles src="Module:Hatnote/styles.css"></templatestyles>
- Key
- Q = Qualified for the next round
- q = Qualified for the next round as a fastest loser or, in field events, by position without achieving the qualifying target
- NR = National record
- N/A = Round not applicable for the event
Men
- Track & road events
Athlete | Event | Heat | Final | ||
---|---|---|---|---|---|
Result | Rank | Result | Rank | ||
Gaurav kumar | 100 m | 10.95 | 4th Q | 10.96 | 7th |
Akshy khot | 11:12 | 5th | Did Not Advance | ||
Adhitya Vardan | 200 m | 22.26 q | 5th | 22.43 | 8th |
Vidaya Sagar | 21.70 Q | 2nd | 21.61 | 5th | |
Arokia Rajiv | 400 m | 47.87 | 1st Q | 46.23 | |
Kunhu mohamed | 47.42 | 1st Q | 46.73 | ||
Ajay kumar saroj | 800 m | N/A | 1:52:4 | ||
Rahul | 1:53:87 | 5th | |||
Ajay Kumar saroj | 1500 m | N/A | 3:53:46 | ||
Rahul | 3:55:07 | ||||
Suresh Kumar Patil | 5000 m | N/A | 14:02:70 | ||
Man Singh | 14:02:04 GR | ||||
Suresh Kumar | 10000 m | N/A | 29:10:53 GR | ||
T.Gopi | 29:20:49 | ||||
Surendhar | 110 m hurdle | 14.13 | |||
Prem kumnar .k | 14.18 | ||||
Jitin Paul | 400 m hurdle | N/A | 50.57 | ||
Dharun A | 50.54 | ||||
Nitendra Singh Rawat | marathon | N/A | 2:15:18.00 | ||
Kheta Ram | 2:21:14.00 | ||||
Gaurav kumar | 4×100 m relay | N/A | 41.9 | ||
Akshy khot | |||||
Adhitya Vardan | |||||
Rahul Kumar | |||||
Sujith Kuttan | |||||
Vidya Sagar | |||||
Arokia Rajiv | 4×400 m relay | N/A | 3:06:74 | ||
Kunhu Mohamed | |||||
Mohamed Anaz | |||||
Chandan Bauri | |||||
Sumith kumar | |||||
A.Dharun |
- Field events
Athlete | Event | Final | |
---|---|---|---|
Distance | Position | ||
Ankit Sharma | Long jump | 7.89 GR | |
Prem Kumar Kumaravel | 7.62 | ||
Renjith Maheswary | Triple jump | 16.45 GR | |
Surendhar .T | 15.89 | ||
Thejeswar Sankar | High jump | 2.17 | |
Ajay Kumar | 2.08 | ||
Anuj | Pole vault | NM | NM |
Sonu Saini | 4.80 | ||
Jasdeep Singh | Shot put | 17.56 | |
Om Prakash Singh Karhana | 18.45 | ||
Kripal Singh | Discus throw | 56.59 | |
Arjun | 57.21 | ||
Neeraj Kumar | Hammer throw | 66.14 | |
Pragat Singh | NA | NA | |
Neeraj Chopra | Javelin throw | 82.23 GR | |
Akshay Chaudhary | 77.39 |
Women
- Track & road events
Athlete | Event | Heat | Final | ||
---|---|---|---|---|---|
Result | Rank | Result | Rank | ||
Dutee Chand | 100 m | 11.88 | 1st Q | 11.75 | |
Srabani Nanda | 11.71 | 2nd Q | 11.72 | ||
Dutee Chand | 200 m | 24.60 | 1st Q | 24.14 | |
Srabani Nanda | 24.29 | 1st Q | 23.91 | ||
M. R. Poovamma | 400 m | 54.1 | |||
Priyanka Panwar | 56.5 | 4th | |||
Gomathi M | 800 m | N/A | 2:10:99 | ||
Sipra Sarkar | 2:11:13 | 4th | |||
Sugandha Kumari | 1500 m | N/A | 4:27:39 | 4th | |
PU Chitra | 4:25:59 | ||||
Surya L | 5000 m | N/A | 15:45:75 GR | ||
Swathy Gadhave | 16:14:57 | ||||
Surya L | 10000 m | N/A | 32:39:86 GR | ||
Swathy Gadhave | 33:57:09 | ||||
Gayathri Govindaraj | 110 m hurdle | 13.83 | |||
Sajitha KV | 14.26 | ||||
Joana Murmu | 400 m hurdle | N/A | 57.69 | ||
Ashwini Akkunji | 58.92 | ||||
Kavitha Raut | marathon | N/A | 2:38:38.00 | ||
Jyothi Gawate | 2:54:33.00 | 4th | |||
Dutee Chand | 4×100 m relay | N/A | 45.79 | ||
Srabani Nanda | |||||
Neethu Mathew | |||||
Hemashree Roy | |||||
Situi Singh | |||||
Sinin s | |||||
M. R. Poovamma | 4×400 m relay | N/A | 3:35:44 | ||
Priyanka Panwar | |||||
Sini Jose | |||||
Debashree Maajumdar | |||||
Anju Thomas |
- Field events
Athlete | Event | Final | |
---|---|---|---|
Distance | Position | ||
Mayookha Johny | Long jump | 6.43 GR | |
Shrada Gule Bhaskar | 6.19 | ||
Mayookha Johny | Triple jump | 13.85 GR | |
M. A. Prajusha | 12.95 | ||
Sahana Kumari | High jump | 1.78 | |
Swapna Burman | 1.75 | ||
Manpreeth Kaur Sr | Shot put | 17.94 GR | |
Manpreeth Kaur Jr | 15.94 | ||
Annu Rani | Javelin throw | 57.13 | |
Suman Devi | 59.45 GR |
Badminton
<templatestyles src="Module:Hatnote/styles.css"></templatestyles>
Men
1. Srikanth Kidambi,
2. Ajay Jayaram,
3. H S Prannoy,
4. B. Sai Praneeth,
5. Manu Attri,
6. B. Sumeeth Reddy,
7. Akshay Dewalkar,
8. Pranav J Chopra
Team:
Date | Opponent | Result | Singles-1 | Singles-2 | Doubles-1 | Singles-3 | Doubles-2 |
---|---|---|---|---|---|---|---|
6 February | Maldives (MDV) Group-A |
3-0 W |
Srikanth Kidambi
vs Mohamad Ajfan Rasheed W |
Ajay Jayaram
vs Hussain Zayan Shaheed Zaki W |
Manu Attri / B. Sumeeth Reddy
vs Mohamad Ajfan Rasheed / Hussain Zayan Shaheed Zaki W |
||
6 February | Bangladesh (BAN) Group-A |
3-0 W |
H. S.Prannoy
vs Ayman Jaman W |
B. Sai Praneeth
vs Rais Uddin W |
Manu Attri / B. Sumeeth Reddy
vs Ayman Jaman / Rais Uddin W |
||
7 February | Afghanistan (AFG)
Group-A |
3-0
W |
Ajay Jayaram
vs 21-4 21-4 W |
H. S.Prannoy
vs 21-8 21-11 W |
Akshay Dewalkar / Pranav J Chopra
vs Syind Imran Miri / Ahmed Fahim Yari 21-9 21-9 W |
||
8 February | Pakistan (PAK)
Semifinal |
3-0
W |
K. Srikanth
vs 21-19 21-15 W |
Ajay Jayaram
vs 21-11 21-16 W |
Manu Attri / B. Sumeeth Reddy
vs 21-9 21-18 W |
||
8 February | Sri Lanka (SRI)
Final
|
3-0
W |
K. Srikanth
vs 21-14 21-14 W |
H. S.Prannoy
vs 21-13 21-16 W |
Manu Attri / B. Sumeeth Reddy
vs Buwanaka Goonathileka / Sachin Dias 21-12 21-11 W |
Singles:
Athlete | R16 | Quarterfinal | Semifinal | Final | Rank |
---|---|---|---|---|---|
Kidambi Srikanth [1] | Bikash Shrestha
Nepal (NEP) 21-14 21-10 W |
Ahmed Thoif Mohamed
Maldives (MDV) W |
H. S. Prannoy [2]
India (IND) 11-21 21-14 21-6 W |
||
H. S. Prannoy [2] | Karma Chendru
Bhutan (BHU) 21-13 21-7 W |
Munad Ali
Pakistan (PAK) 21-11 21-15 W |
Kidambi Srikanth [1]
India (IND) 21-11 14-21 6-21 L |
Doubles:
Athlete | R16 | Quarterfinal | Semifinal | Final | Rank |
---|---|---|---|---|---|
Manu Attri / B. Sumeeth Reddy [1] | Bye | Azeem Sarwar / Muhammad Irfan Saeed Bhatti
Pakistan (PAK) 21-14 21-17 W |
Akshay Dewalkar / Pranav J Chopra [2]
India (IND) 21-18 21-17 W |
||
Akshay Dewalkar / Pranav J Chopra [2] | Bye | Enam Enamul Haq / Parash Ahsun Habib
Bangladesh (BAN) 21-10 21-11 W |
Manu Attri / B. Sumeeth Reddy [1]
India (IND) 18-21 17-21 L |
Women
1. P. V. Sindhu
2. P. C. Thulasi
3. Ruthvika Shivani
4. Jwala Gutta
5. Ashwini Ponappa
6. K. Maneesha
7. N. Sikki Reddy
Team:
Date | Opponent | Result | Singles-1 | Singles-2 | Doubles-1 | Singles-3 | Doubles-2 |
---|---|---|---|---|---|---|---|
7 February | Nepal (NEP) Group-A |
3-0
W |
P. V Sindhu
vs 21-2 21-8 W |
Ruthvika Shivani
vs 21-6 21-2 W |
Ashwni Ponnappa / P. V. Sindhu
vs Sara Devi Tamang / Nagsal Tamang 21-10 21-8 W |
||
7 February | Bangladesh (BAN)
Semifinal |
3-0
W |
P. V Sindhu
vs 21-7 21-5 W |
Ruthvika Shivani
vs 21-5 21-6 W |
Ashwni Ponnappa / P. V. Sindhu
vs 21-11 21-12 W |
||
8 February | Sri Lanka (SRI)
Final
|
3-0
W |
P. V Sindhu
vs 21-7 21-5 W |
Ruthvika Shivani
vs 23-21 21-13 W |
Ashwni Ponnappa / P. V. Sindhu
vs Achini Rathnasiri / Upuli Samathika 21-13 21-13 W |
Singles:
Athlete | R16 | Quarterfinal | Semifinal | Final | Rank |
---|---|---|---|---|---|
P. V. Sindhu [1] | Bye | Aishath Afnaan Rasheed
Maldives (MDV) W |
Ruthvika Shivani [2]
India (IND) 11-21 20-22 L |
||
Ruthvika Shivani [2] | Thilini Hendahewa
Sri Lanka (SRI) 21-9 21-8 W |
Khijana
Pakistan (PAK) 21-6 21-7 W |
P. V. Sindhu [1]
India (IND) 21-11 22-20 W |
Doubles:
Athlete | R16 | Quarterfinal | Semifinal | Final | Rank |
---|---|---|---|---|---|
Jwala Gutta / Ashwini Ponappa [1] | Bye | Chandrika De Silva / Nadeesha Gayanthi
Sri Lanka (SRI) 21-11 21-12 W |
/
Pakistan (PAK) 21-9 21-3 W |
K. Maneesha/ N. Sikki Reddy [2]
India (IND) 21-9 21-17 W |
|
K. Maneesha/ N. Sikki Reddy [2] | Bye | Saima Wagas / Sara
Pakistan (PAK) 21-9 21-9 W |
Jwala Gutta / Ashwini Ponappa [1]
India (IND) 9-21 17-21 L |
Mixed
Mixed Doubles
Athlete | R16 | Quarterfinal | Semifinal | Final | Rank |
---|---|---|---|---|---|
Pranav J Chopra / N. Sikki Reddy [1] | Bye | Ratnajit Tamang / Sara Devi Tamang
Nepal (NEP) 21-9 21-10 W |
Manu Attri / Ashwini Ponappa [2]
India (IND) 30-29 21-17 W |
||
Manu Attri / Ashwini Ponappa [2] | Bye | Shabar Hussain / Saima Wagas
Pakistan (PAK) 21-7 21-4 W |
Pranav J Chopra / N. Sikki Reddy [1]
India (IND) 29-30 17-21 L |
Boxing
<templatestyles src="Module:Hatnote/styles.css"></templatestyles>
Men
Athlete | Event | Quarterfinals | Semifinals | Finals | Rank |
---|---|---|---|---|---|
L. Devendro Singh | 49Kg | Tashi Wangdi
Bhutan (BHU) 3-0 W |
Thiwanka Ranasinghe
Sri Lanka (SRI) 3-0 W |
Mohib Ulla
Pakistan (PAK) 2-1 W |
|
Madan Lal | 52Kg | Prem Choudhary
Nepal (NEP) 3-0 W |
Nazari Mohammad Arif Afghanistan (AFG)2-1 W |
Mohammad Syed Asif
Pakistan (PAK) 3-0 W |
|
Shiva Thapa | 56Kg | Shreshtha Dinesh
Nepal (NEP) 3-0 W |
Mohammad Ohiduzzaman
Bangladesh (BAN) 3-0 W |
W Ruwan Thilina
Sri Lanka (SRI) 3-0 W |
|
Dheeraj Rangi | 60Kg | Sonam Tshewang
Bhutan (BHU) 3-0 W |
Nooristani Khibar Afghanistan (AFG)3-0 W |
Ahmed Ali
Pakistan (PAK) 3-0 W |
|
Manoj Kumar | 64Kg | Bye | Tshering Wangchuk
Bhutan (BHU) 3-0 W |
Dinidu Saparamadu
Sri Lanka (SRI) 3-0 W |
|
Mandeep Jangra | 69Kg | Arshad Hussain
Pakistan (PAK) 3-0 W |
Ruwangala Gedra Sisira
Sri Lanka (SRI) 3-0 W |
Rahemi Alla Dad Afghanistan (AFG)3-0 W |
|
Vikas Krishnan | 75Kg | Jony Jewel Ahmed
Bangladesh (BAN) W (TKO) |
Folad S Wali Shah Ali Afghanistan (AFG)3-0 W |
Tanveer Ahmed
Pakistan (PAK) 3-0 W |
Women
Athlete | Event | Quarterfinals | Semifinals | Finals | Rank |
---|---|---|---|---|---|
M. C. Marykom | 51Kg | Bye | Akter Shamina
Bangladesh (BAN) W (TKO) |
K Anusha Dilrukshi
Sri Lanka (SRI) W (TKO) |
|
L. Sarita Devi | 60Kg | Akter Saki
Bangladesh (BAN) W (TKO) |
Rana Saraswati
Nepal (NEP) 3-0 W |
M Vidushika Prabadhi
Sri Lanka (SRI) 3-0 W |
|
Pooja Rani Bohra | 75Kg | Sunar Sangita
Nepal (NEP) W (TKO) |
Javed Sofiya
Pakistan (PAK) W (TKO) |
Nilanthi Andaraweer
Sri Lanka (SRI) W (TKO) |
Cycling
<templatestyles src="Module:Hatnote/styles.css"></templatestyles>
Women
- Road:
Women's 30 Km Individual time trial
Athlete | Finish Time | Final Time | Rank |
---|---|---|---|
Bidayuluxmi Tourangbam | 1::11:24.573 | 49:24.573 | |
Chaoba Devi Eangbam | 1::05:31.311 | 49:31.311 |
Women's 40 km Criterium Individual
Athlete | Points | Rank |
---|---|---|
Lidiyamol Sunny Menamparambil | 30 | |
Manorama Devi Tongbram | 26 | |
Suyena Puthenpurayil | 9 | 4th |
Bidyaluxmi Tourangbam | 2 | 8th |
Athletes | Finish Time | Final Time | Ranking |
---|---|---|---|
Bidayuluxmi Tourangbam | 1:05:23.52 | 0:59:23.52 | |
Chaoba Devi Eangbam | |||
G Manisha | |||
Rutuja Satpute |
Women's 80 Km Individual Road Race
Athletes | Finish Time | Rank |
---|---|---|
Bidayuluxmi Tourangbam | 2:30:55.350 | |
Lidiyamol Sunny Menamparambil | 2:30:55.690 | |
Geethu Raj N | 2:30:55.900 | |
Sayona Puthenpuayil | NA | 5th |
Manorama Devi Tongbram | NA | 8th |
Rutuja Satpute | NA | 22nd |
Men
- Track:
Men's 40 Km Individual time trial
Athlete | Finish Time | Final Time | Rank |
---|---|---|---|
Arvind Pawar | 1::08:28.800 | 0::52:28.800 | |
Manjeet Singh | 1::16:01.183 | 0::54:01.183 |
Men's 60km Criterium Individual
Athlete | Points | Rank |
---|---|---|
Pankaj Kumar | 21 | |
Ganesh Pawar | 20 | 4th |
Dilawar | 8 | 6th |
Abhinandan Bhosale | 7 | 7th |
Athletes | Finish Time | Final Time | Rank |
---|---|---|---|
Arvind Pawar | 1:37:37.840 | 1:29:37.840 | |
Manjeet Singh | |||
Deepak Kumar Rahi | |||
Manohar Lal Bishnoi |
Men's 100 Km Individual Road Race
Athlete | Finish Time | Rank |
---|---|---|
Pankaj Kumar | NA | |
Manjeet Singh | NA | 5th |
Ganesh Pawar | NA | 9th |
Arvind Pawar | NA | 16th |
Deepak Kumar Rahi | NA | 18th |
Abhinandan Bhosale | DNF | DNF |
Field hockey
<templatestyles src="Module:Hatnote/styles.css"></templatestyles>
Men
- Vikas Dahiya
- Pankaj Rajak
- Gaganpreet Singh
- Chiyanna AB
- Sukhmanjeet Singh
- Nilam Sanjip Xess
- Ajitesh Roy
- Gurbaj Singh
- Vikas Chaudhary
- Mangal Singh Chahal
- Manpreet Singh
- Ajay Yadav
- Ajit Kumar Pandey
- Gagandeep Singh
- PL Thimmanna
- Mandeep Antil
- Pradhan Sommanna P. Mohd Umar
- Anup Amarpal Valmiki
Teams | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Rank |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Pakistan (PAK) | 3 | 3 | 0 | 0 | 11 | 1 | 10 | 1st |
India (IND) | 3 | 2 | 1 | 0 | 8 | 3 | 5 | 2nd |
Bangladesh (BAN) | 3 | 1 | 0 | 2 | 3 | 10 | -7 | 3rd |
Sri Lanka (SRI) | 3 | 0 | 0 | 3 | 8 | 0 | -8 | 4th |
|
|
|
|
Women
- Yogita Bali
- Sonal Minz
- Jaspreet Kaur
- Renuka Yadav
- Gurjeet Kaur
- Hnialum Lal Ruat Feli
- Sushila Chanu
- Ponnamma Mallamada Narendra
- Ritu Rani
- Deepika
- Sonica
- Preeti Dubey
- Shyama Tirgam
- Jyoti Gupta
- Punam Barla
- Rani Rampal
- Neha Goyal
- Soundarya Yendala
Preliminary
Team | Pld | W | L | D | GF | GA | GD | Rank |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
India (IND) | 2 | 2 | 0 | 0 | 36 | 1 | 35 | 1ST |
Sri Lanka (SRI) | 2 | 1 | 1 | 0 | 16 | 12 | 4 | 2nd |
Nepal (NEP) | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 | 39 | -39 | 3rd |
|
|
|
Football
<templatestyles src="Module:Hatnote/styles.css"></templatestyles>
Men
Group-A
Date | Score | Result | ||
---|---|---|---|---|
6 February 2016 | India (IND) | 0-1 | Sri Lanka (SRI) Zarwan Johar 12' |
Lost |
10 February 2016 | India (IND) Udanta Singh 4' 31' + Pritam Kotal 11' |
3-2 | Maldives (MDV) Muruthala Adnan 9' Pritam Kotal 59' (Own Goal) |
Win |
Semifinal
Date | Score | Result | ||
---|---|---|---|---|
13 February 2016 | India (IND) Udanta Singh 22' Jayesh Rane 65' |
3-0 | Bangladesh (BAN) | Win |
Final
Date | Score | Result | ||
---|---|---|---|---|
14 February 2016 | India (IND) Holicharan Nazary 31' (pen.) |
1-2 | Nepal (NEP)Prakash Thapa 66' | Lost
|
Women
Goalkeepers: Aditi Chauhan, Roshini Devi, Panthoi Chanu,
Defenders: Ashalata Devi, Radharani Devi, Manisa Panna, Supriya Routray, Umapati Devi, Dalima Chibber,
Midfielders: Bembem Devi, Premi Devi, Sangita Basfore, Margaret Devi, Sasmita Malik, Prameshwori Devi, Sanju,
Forwards: Bala Devi, Dangmei Grace, Kamala Devi, Pyari Xaxa
Group Matches
Date | Score | Result | ||
---|---|---|---|---|
5 February 2016 | India (IND) | 0-0 | Maldives (MDV) | Draw |
9 February 2016 | India (IND) Hasara Dilrangi 24' (own goal) Dangmei Grace 45+1' 58' Sasmita Malik 73' (pen.) |
5-0 | Sri Lanka (SRI) | Win |
11 February 2016 | India (IND) | 0-0 | Nepal (NEP) | Draw |
Semifinal
Date | Score | Result | ||
---|---|---|---|---|
13 February 2016 | India (IND) Kamala Devi 6' 37' Bala Devi 13' 75' Sanju 74' |
5-1 | Bangladesh (BAN) Sabina Khatun 65' |
Win |
Final
Date | Score | Result | ||
---|---|---|---|---|
14 February 2016 | India (IND)Kamala Devi 31' 55'
Sushmita Malik 71' Ashalata Devi 78' |
4-0 | Nepal (NEP) | Win
|
Handball
<templatestyles src="Module:Hatnote/styles.css"></templatestyles>
Men
Date | Opponent | 1st Half | 2nd Half | Final Score | Result |
---|---|---|---|---|---|
10 February | Sri Lanka (SRI) Group B |
18-8 | 30-8 | 48-16 | Win |
12 February | Bangladesh (BAN) Group B |
22-10 | 18-7 | 40-17 | Win |
14 February | Nepal (NEP) Semifinal |
28-15 | 23-8 | 51-23 | Win |
15 February | Pakistan (PAK)
Final |
15-11 | 17-20 | 32-31 | Win
|
Women
Date | Opponent | 1st Half | 2nd Half | Final Score | Result |
---|---|---|---|---|---|
12 February | Nepal (NEP) Group A |
20-8 | 27-12 | 47-20 | Win |
13 February | Sri Lanka (SRI) Group A |
35-5 | 35-5 | 70-10 | Win |
14 February | Pakistan (PAK) Semifinal |
26-11 | 18-12 | 44-23 | Win |
15 February | Bangladesh (BAN)
Final |
24-13 | 21-12 | 45-25 | Win
|
Judo
<templatestyles src="Module:Hatnote/styles.css"></templatestyles>
Men
Athlete | Event | Quarterfinal | Semifinal | Final | Rank |
---|---|---|---|---|---|
Bupinder Singh | -60Kg | Bye | Ngawang Namgyel
Bhutan (BHU) 101-000 W |
Ali Popalzai Afghanistan (AFG) 001-000 W |
|
Jasleen Singh Saini | -66Kg | Bye | Roshan Madusanka Thenne Gedara
Sri Lanka (SRI) 110-000 W |
M. Aryan Afghanistan (AFG) 2-0 W |
|
Manjeet Nandal | -73Kg | Tandin Wangchuk
Bhutan (BHU) 101-000 W |
Imtiaz Hussain
Pakistan (PAK) 010-000 W |
RCN D
Sri Lanka (SRI) 001-000 W |
|
Karanjit Singh Maan | -81Kg | Md.Habibur Rehman
Bangladesh (BAN) 100-000 W |
Qaiser Khan
Pakistan (PAK) 111-000 W |
Faiz zada Ajmal Afghanistan (AFG) 101-000 W |
|
Avtar Singh | -90Kg | Sanjay Mahrjan
Nepal (NEP) 010-000 W |
Mhd. jahagir Alam
Bangladesh (BAN) 101-000 W |
M. Kakar Afghanistan (AFG) 101-001 W |
|
Shubham Kumar | -100Kg | Bye | Mhd. Mamunur Rashid
Bangladesh (BAN) 001-000 W |
Hussain Shah
Pakistan (PAK) 000-100 L |
Women
Kabbadi
<templatestyles src="Module:Hatnote/styles.css"></templatestyles>
Men
Date | Opponent | 1st Half | 2nd Half | Score |
---|---|---|---|---|
12 February | Nepal (NEP) | 19-11 | 28-12 | 47-23
W |
12 February | Sri Lanka (SRI) | 19-12 | 16-9 | 35-21
W |
13 February | Bangladesh (BAN) | 16-7 | 14-10 | 30-17
W |
13 February | Pakistan (PAK) | 9-7 | 0-1 | 9-8
W |
14 February | Bangladesh (BAN)
Semifinal |
15-3 | 14-6 | 29-9
W |
15 February | Pakistan (PAK)
Final |
5-5 | 4-2 | 9-7
W
|
Women
Date | Opponent | 1st Half | 2nd Half | Score |
---|---|---|---|---|
11 February | Nepal (NEP) | 32-6 | 19-11 | 51-17
W |
12 February | Sri Lanka (SRI) | 18-7 | 19-6 | 37-13
W |
13 February | Pakistan (PAK) | 29-15 | 27-8 | 56-23
W |
13 February | Bangladesh (BAN) | 23-5 | 20-6 | 43-11
W |
14 February | Nepal (NEP)
Semifinal |
25-5 | 20-10 | 45-15
W |
15 February | Bangladesh (BAN)Final | 21-7 | 15-5 | 36-12
W
|
Kho-Kho
<templatestyles src="Module:Hatnote/styles.css"></templatestyles>
Men
Date | Opponent | 1st Inning | 2nd Inning | Score |
---|---|---|---|---|
6 February | Nepal (NEP) | 23-11 | 0-10 | 23-21
W |
7 February | Sri Lanka (SRI) | 16-9 | 3-8 | 19-17
W |
7 February | Pakistan (PAK) | 23-7 | 0-10 | 23-17
W |
8 February | Bangladesh (BAN) | 10-4 | 11-9 | 21-13
W |
8 February | Nepal (NEP)
Semifinal |
22-5 | 0-5 | 22-10
W |
9 February | Bangladesh (BAN)
Final |
15-7 | 22-5 | 37-14
W
|
Women
Date | Opponent | 1st Inning | 2nd Inning | Score |
---|---|---|---|---|
6 February | Sri Lanka (SRI) | 16-6 | 0-8 | 16-14
W |
7 February | Nepal (NEP) | 15-9 | 0-3 | 15-12
W |
7 February | Pakistan (PAK) | 16-8 | 0-6 | 16-14
W |
8 February | Bangladesh (BAN) | 18-4 | 0-8 | 18-12
W |
8 February | Sri Lanka (SRI)
Semifinal |
24-5 | 0-9 | 24-14
W |
9 February | Bangladesh (BAN)
Final |
16-8 | 0-6 | 16-14
W
|
Shooting
<templatestyles src="Module:Hatnote/styles.css"></templatestyles>
Men
Women
Squash
<templatestyles src="Module:Hatnote/styles.css"></templatestyles>
Men
Saurav Ghosal, Harinder Pal Sandhu, Kush Kumar and Ravi Dixit
Individual
Athlete | Pre-Quarterfinals | Quarterfinals | Semifinals | Finals | Rank |
---|---|---|---|---|---|
Saurav Ghosal | Bye | Md Shumon Bangladesh (BAN)
11-5 11-1 11-3 W |
Farhan Zaman Pakistan (PAK) 4-11 5-11 12-10 5-11 L |
Did Not Advance | |
Harinder Pal Sandhu | Bye | Md Shamil Wakeel Sri Lanka (SRI)
11-3 11-8 11-3 W |
Nasir Iqbal Pakistan (PAK)
7-11 14-12 7-11 6-11 L |
Did Not Advance |
Team
Date | Opponent | Socre | Match-1 | Match-2 | Match-3 |
---|---|---|---|---|---|
8 February 2016 | Nepal (NEP)
Round Robin |
3-0
W |
Saurav Ghosal
vs 9-11 11-6 11-6 W |
Kush Kumar
vs 11-5 11-4 11-8 W |
Ravi Dixit
vs 11-4 11-6 11-6 W |
9 February 2016 | Sri Lanka (SRI)Round Robin | 3-0
W |
Saurav Ghosal
vs 13-11 11-5 11-8 W |
Kush Kumar
vs 10-12 11-3 11-9 11-9 W |
Ravi Dixit
vs 11-7 11-6 11-9 W |
9 February 2016 | Bangladesh (BAN)Round Robin | 3-0
W |
Saurav Ghosal
vs 11-2 11-0 11-2 W |
vs 11-5 11-6 11-7 W |
Ravi Dixit
vs 11-2 11-8 11-8 W |
10 February 2016 | Pakistan (PAK) Round Robin | 2-1
W
|
Saurav Ghosal
vs 11-7 11-8 11-7 W |
Kush Kumar
vs 11-3 11-8 12-10 W |
Ravi Dixit
vs 3-11 8-11 11-6 6-11 L |
Women
Joshna Chinappa, Dipika Pallikal, Sunayna Kuruvilla and Akanksha Salunkhe
Individual
Athlete | Pre-Quarterfinals | Quarterfinals | Semifinals | Finals | Rank |
---|---|---|---|---|---|
Joshna Chinappa | Bye | Krishna Thapa Nepal (NEP)
11-6 11-4 11-4 W |
Sadia Gul Pakistan (PAK)
11-7 11-9 11-7 W |
Maria Toorpaki Wazeer Pakistan (PAK)
10-12 11-7 11-9 11-7 |
|
Sunayna Kuruvilla | Bye | Mihilya Methsarani Sri Lanka (SRI)
11-6 9-11 11-4 5-11 10-12 L |
Did Not Advance |
Team
Date | Opponent | Score | Match-1 | Match-2 | Match-3 |
---|---|---|---|---|---|
8 February | Nepal (NEP)
Round Robin |
3-0
W |
Dipika Pallikal
vs 11-2 11-3 11-9 W |
Sunayna Kuruvilla
vs 11-3 11-1 11-0 W |
vs 11-2 11-5 11-6 W |
9 February | Sri Lanka (SRI)Round Robin | 3-0
W |
Dipika Pallikal
11-4 11-7 11-7 W |
Sunayna Kuruvilla
vs 11-6 11-3 11-3 W |
Akanksha Salunkhe
vs 11-1 11-3 11-4 W |
10 February 2016 | Pakistan (PAK) Round Robin | 2-0
W
|
Dipika Pallikal
vs Not Played |
Joshna Chinappa
vs 11-8 4-11 11-5 11-9 W |
Sunayna Kuruvilla
vs 10-12 11-7 11-7 8-11 11-6 W |
Swimming
<templatestyles src="Module:Hatnote/styles.css"></templatestyles>
Men
Women
Table tennis
<templatestyles src="Module:Hatnote/styles.css"></templatestyles>
Men
Team:
Date | Opponent | Score | Match-1 | Match-2 | Match-3 | Match-4 | Match-5 |
---|---|---|---|---|---|---|---|
6 February 2016 | Bangladesh (BAN) Group-A |
3-0
W |
Sathiyan Ganasekaran
vs 11-5 11-7 11-6 W |
Sanil Shankar Shetty
vs 11-7 13-11 8-11 11-8 W |
Sudhanshu Grover
vs 6-11 11-5 11-6 11-4 W |
||
6 February 2016 | Nepal (NEP) Group-A |
3-0
W |
Devesh Karia
vs 11-7 11-1 11-5 W |
Anthony Amalraj
vs 2-11 11-7 11-5 11-6 W |
Sudhanshu Grover
vs 11-7 11-5 5-11 12-10 W |
||
7 February 2016 | Pakistan (PAK)
Semifinal |
3-0
W |
Sathiyan Gunasekaran
vs 11-7 11-1 11-4 W |
Anthony Amalraj
vs 11-6 11-4 11-5 W |
Devesh Karia
vs 11-7 11-3 11-8 W |
||
7 February 2016 | Sri Lanka (SRI)
Final |
3-0
W
|
Anthony Amalraj
vs 11-9 13-11 6-11 11-8 W |
Sathiyan Gunasekaran
vs 11-3 11-3 11-3 W |
Sanil Shankar Shetty
vs 8-11 11-3 11-7 13-11 W |
Singles:
Athlete | Semifinal | Final | Rank |
---|---|---|---|
Anthony Amalraj | Rohan Sirisena
Sri Lanka (SRI) 11-9 11-4 11-3 11-7 W |
Sathiyan Gunasekaran
India (IND) 6-11 11-6 11-6 2-2(Retd) W |
|
Sathiyan Gunasekaran | Udaya Ranasinghe
Sri Lanka (SRI) 11-5 14-12 12-10 11-6 W |
Anthony Amalraj
India (IND) 11-6 6-11 6-11 2-2(Retd.) L |
Doubles:
Athlete | Semifinal | Final | Rank |
---|---|---|---|
Anthony Amalraj / Sanil Sankar Shetty | Rohan Sirisena / Chameern Ginge
Sri Lanka (SRI) 11-8 14-12 11-9 W |
Sathiyan Gunasekaran / Devesh Karia
India (IND) 1-11 8-11 6-11 L |
|
Sathiyan Gunasekaran / Devesh Karia | Udaya Ranasinghe / Nirmala Jayasinghe
Sri Lanka (SRI) 11-7 11-4 11-4 W |
Anthony Amalraj / Sanil Sankar Shetty
India (IND) 11-1 11-8 11-6 W |
Women
Team:
Date | Opponent | Score | Match-1 | Match-2 | Match-3 | Match-4 | Match-5 |
---|---|---|---|---|---|---|---|
6 February 2016 | Maldives (MDV) Group A |
3-0
W |
Madhurika Patkar
vs 11-6 11-4 11-8 W |
Manika Batra
vs 11-8 11-4 11-3 W |
Pooja Vijay Sahasrabudhe
vs 11-2 11-6 11-8 W |
||
6 February 2016 | Pakistan (PAK) Group A |
3-0
W |
Mouma Das
vs 11-7 11-3 11-4 W |
Shamini Kumaresan
vs 11-1 11-5 11-7 W |
Madhurika Patkar
vs 11-2 11-3 11-4 W |
||
7 February 2016 | Bangladesh (BAN) Semifinal |
3-0
W |
Pooja Vijay Sahasrabudhe
vs 11-4 11-5 11-7 W |
Shamini Kumaresan
vs 11-3 11-5 11-5 W |
Madhurika Patkar
vs 11-2 11-5 11-7 |
||
7 February 2016 | Pakistan (PAK)
Final |
3-0
W
|
Manika Batra
vs 11-2 11-6 11-6 W |
Mouma Das
vs 11-7 11-4 11-4 W |
Shamini Kumaresan
vs 11-3 11-3 11-7 W |
Singles:
Athlete | Semifinal | Final | Rank |
---|---|---|---|
Manika Batra | Ishara Madhurangi
Sri Lanka (SRI) 12-10 9-11 11-2 11-5 11-8 W |
Mouma Das
India (IND) 13-11, 10-12, 11-7, 11-13, 8-11, 13-11, 9-11 |
|
Mouma Das | Ruvini Kannangura
Sri Lanka (SRI) 11-4 11-9 11-3 11-7 W |
Manika Batra
India (IND) 11-13 12-10 7-11 13-11 11-8 11-13 11-9 |
Doubles:
Athlete | Semifinal | Final | Rank |
---|---|---|---|
Mouma Das / Shamini Kumaresan | Nabita Shrestha / Elina Maharjan
Nepal (NEP) 11-4 11-6 11-7 W |
Manika Batra / Pooja Vijay Sahasrabudhe
India (IND) 7-11 11-13 5-11 L |
|
Manika Batra / Pooja Vijay Sahasrabudhe | Ishara Madhurangi / Erandi
Sri Lanka (SRI) 12-10 11-9 11-4 W |
Mouma Das / Shamini Kumaresan
India (IND) 11-7 13-11 11-5 W |
Mixed
Mixed Doubles
Athlete | Semifinal | Final | Rank |
---|---|---|---|
Anthony Amalraj / Manika Batra | Udaya Ranasinghe / Ruvini Kannangura
Sri Lanka (SRI) 11-7 10-12 13-11 11-6 W |
Sathiyan Gunasekaran / Mouma Das
India (IND) 11-5 4-11 11-7 8-11 12-10 W |
|
Sathiyan Gunasekaran / Mouma Das | Rohan Sirisena / Ishara Madhurang
Sri Lanka (SRI) 11-4 11-13 11-6 11-5 W |
Anthony Amalraj / Manika Batra
India (IND) 5-11 11-4 7-11 11-8 10-12 L |
Taekwondo
<templatestyles src="Module:Hatnote/styles.css"></templatestyles>
Men
Athlete | Event | Semifinal | Final | Rank |
---|---|---|---|---|
Abrar Khan | -54 Kg | NA | Mohsen Razaei Afghanistan (AFG) L |
|
Gajendra Parihar | 54-58 Kg | NA | Mahmood Haidari Afghanistan (AFG) L |
|
Naveen | 63-68 Kg | NA | NA | |
Manu George | 68-74 Kg | NA | M Sharif Muradi Afghanistan (AFG) L |
|
Navjeet Maan | 74-80 Kg | NA | Saksham Karki
Nepal (NEP) W |
|
P. Anand | 80-87 Kg | NA | Ramesh Hossani Afghanistan (AFG) W |
Women
Athlete | Event | Semifinal | Final | Rank |
---|---|---|---|---|
Purva Dixit | 46-49 Kg | NA | Y K Chaulagain
Nepal (NEP) W |
|
Latika Bhandari | 49-53 Kg | NA | Neema Gurung
Nepal (NEP) W |
|
S Ramchiary | 53-57 Kg | NA | NA | |
Margerita Regi | 57-62Kg | NA | Ayesha Shakya
Nepal (NEP) W |
Tennis
<templatestyles src="Module:Hatnote/styles.css"></templatestyles>
Men
Singles
Athletes | Round-1 | Round-2 | Semifinals | Finals | Rank |
---|---|---|---|---|---|
Saketh Myneni | Abdullah Faaih Fazeel
Maldives (MDV) 6-1 6-0 W |
Lal D
Bangladesh (BAN) 6-0 6-1 W |
Aisam Ul Haq Quereshi
Pakistan (PAK) 6-2 6-1 W |
Ramkumar Ramanathan
India (IND) 5-7 2-6 L |
|
Ramkumar Ramanathan | Samrakshyak Bajr.
Nepal (NEP) 6-1 6-0 W |
Aqeel Khan
Pakistan (PAK) 6-3 6-3 W |
Shamal Dissanayake
Sri Lanka (SRI) 6-4 7-5 W |
Saketh Myneni
India (IND) 7-5 6-2 W |
Doubles
Athletes | Round-1 | Round-2 | Semifinals | Finals | Rank |
---|---|---|---|---|---|
Divij Sharan / | Bye | Roy / Ram
Bangladesh (BAN) 6-1 6-1 W |
Godamanna H / Dassanayeke S
Sri Lanka (SRI) 6-3 6-1 W |
Ramkumar Ramanathan /
India (IND) 3-6 4-6 L |
|
Ramkumar Ramanathan / | Dipu Lal / Md. Anwar Hossain
Bangladesh (BAN) 6-0 6-2 W |
Aisam Qureshi / Aqeel Khan
Pakistan (PAK) 6-4 6-1 W |
Thengarajan D / De Silva
Sri Lanka (SRI) 6-3 6-1 W |
Divij Sharan /
India (IND) 6-3 6-4 W |
Women
Singles
Athletes | Round-1 | Semifinals | Finals | Rank |
---|---|---|---|---|
Ankita Raina | Thisuri Molligoda
Sri Lanka (SRI) 6-0 6-2 W |
Sara Mansoor
Pakistan (PAK) 6-1 6-1 W |
Prerna Bhambri
India (IND) 6-1 6-0 W |
|
Prerna Bhambri | Bibhuti Karki
Nepal (NEP) 6-0 6-0 W |
Ushna Suhail
Pakistan (PAK) 6-1 6-2 W |
Ankita Rana
India (IND) 1-6 0-6 L |
Doubles
Athletes | Round-1 | Round-2 | Semifinals | Finals | Rank |
---|---|---|---|---|---|
Prarthana Thombare / | Bye | Sara Mansoor / Iman Qureshi
Pakistan (PAK) 6-0 6-2 W |
Amritha Muttiah / Medhira Samarasinghe
Sri Lanka (SRI) 6-1 6-1 W |
Rishika Sunkura /
India (IND) 7-5 2-6 10-4 W |
|
Rishika Sunkura / | Bye | Ushna Suhail / Sarah Mahboob Khan
Pakistan (PAK) 6-1 6-2 W |
Thisuri Molligoda / Nethmie Waduge
Sri Lanka (SRI) 6-2 6-0 W |
Prarthana Thombare /
India (IND) 5-7 6-2 4-10 L |
Mixed
Mixed Doubles
Athletes | Round-1 | Round-2 | Semifinals | Finals | Rank |
---|---|---|---|---|---|
Ankita Raina / | Bye | Ram R / Islam A
Bangladesh (BAN) 6-2 6-1 W |
Aisam Qureshi / Ushna Suhail
Pakistan (PAK) W |
Prarthana Thombare /
India (IND) 6-2 7-6 W |
|
Prarthana Thombare / | Bye | Magar S / Rawat I M
Nepal (NEP) 6-0 6-0 W |
Godamanna / Muttiah
Sri Lanka (SRI) 6-3 6-1 W |
Ankita Raina /
India (IND) 2-6 6-7 L |
Triathlon
<templatestyles src="Module:Hatnote/styles.css"></templatestyles>
Men
Individual
Athlete | Timing | Rank |
---|---|---|
Dilip Kumar | 2:02:53 | |
Guru Datt | 2:05:31 |
Women
Individual
Athlete | Timing | Rank |
---|---|---|
Pallawi Retiwala | 1:11:57 | |
Pooja Chaurushi | 1:12:26 |
Mixed
Mixed Relay
Athlete | Timing | Rank |
---|---|---|
Pallawi Retiwala | 01:24:31 |
Volleyball
<templatestyles src="Module:Hatnote/styles.css"></templatestyles>
Men
1.G.R. Vaishnav,
2.Naveen Raja Jacob,
3.Ukkrapandian,
4.Lavmeet Kataria,
5.Karthik,
6.Prabagaran,
7.Prabakaran Pattani,
8.Hardeep Singh,
9.Gurinder Singh,
10.Vinit Kumar,
11.Ranjit Singh,
12.C. Jerome Vinith
Head coach: G.E. Sridharan.
Date | Score | Set-1 | Set-2 | Set-3 | Set-4 | Set-5 | Result | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
6 February 2016 | India (IND) | 3-0 | Nepal (NEP) | 25-15 | 25-16 | 25-16 | Win | ||
7 February 2016 | India (IND) | 3-0 | Sri Lanka (SRI) | 25-19 | 25-18 | 25-19 | Win | ||
8 February 2016
Semifinal |
India (IND) | 3-0 | Maldives (MDV) | 25-17 | 25-20 | 25-19 | Win | ||
9 February 2016
Final |
India (IND) | 3-0 | Sri Lanka (SRI) | 25-19 | 25-22 | 28-26 | Win
|
Women
1.Tiji Raju,
2.S. Rekha,
3.M. Sruthi,
4.K.S. Jini,
5.Anusri Ghosh,
6.K.S. Smisha,
7.Nirmal,
8.M.S. Poornima,
9.Preeti Singh,
10.Priyanka Khedkar,
11.Terin Antony,
12.P. Narmada
Head coach: R.P. Tailor
Date | Score | Set-1 | Set-2 | Set-3 | Set-4 | Set-5 | Result | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
6 February 2016 | India (IND) | 3-0 | Maldives (MDV) | 25-9 | 25-9 | 25-10 | Win | ||
7 February 2016 | India (IND) | 3-0 | Pakistan (PAK) | 25-5 | 25-7 | 25-6 | Win | ||
8 February 2016
Semifinal |
India (IND) | 3-0 | Nepal (NEP) | 25-10 | 25-9 | 25-15 | Win | ||
9 February 2016
Final |
India (IND) | 3-0 | Sri Lanka (SRI) | 25-14 | 25-21 | 25-14 | Win |
Weightlifting
<templatestyles src="Module:Hatnote/styles.css"></templatestyles>
Women
Athlete | Event | Snatch | Clean & Jerk | Total | Rank |
---|---|---|---|---|---|
Saikhom Mirabai Chanu | Women's 48 kg | 79 | 90 | 169 | |
Harshdeep Kaur | Women's 53 kg | 73 | 98 | 171 | |
Saraswati Raut | Women's 58 Kg | 80 | 107 | 187 | |
Reena | Women's 63 Kg | 89 | NM | NM | NR |
Rakhi Haler | Women's 69 Kg | 86 | 108 | 194 | |
Kavita Devi | Women's 75 Kg | 92 | 118 | 210 | |
Sushila Panwar | Women's 75+ Kg | 88 | 110 | 198 |
Men
Athlete | Event | Snatch | Clean & Jerk | Total | Rank |
---|---|---|---|---|---|
Guru Raja | Men's 56 kg | 104 | 137 | 241 | |
Gopal Anbarasu | Men's 62 kg | 110 | NM | NM | NR |
Sambo Lapung | Men's 69 kg | 123 | 158 | 281 | |
Ajay Singh | Men's 77 Kg | 136 | 169 | 305 | |
Vikas Thakur | Men's 85 Kg | 140 | 160 | 300 | |
Pardeep Singh | Men's 94 Kg | 145 | 186 | 331 | |
Victor Abilash Christopher | Men's 105 Kg | 135 | 182 | 317 | |
Gurdeep Singh | Men's 105+ Kg | 155 | 190 | 345 |
Wrestling
<templatestyles src="Module:Hatnote/styles.css"></templatestyles>
Men
Athlete | Event | Opponent | Score | Opponent | Score | Opponent | Score | Opponent | Score | Result |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Ravindra | 57 Kg Freestyle | NIL | NIL | NIL | NIL | Faisal Afghanistan (AFG) |
11-0
W |
Mohammad Bilal Pakistan (PAK) |
5-0
W |
|
Pradeep | 61 Kg Freestyle | NIL | NIL | Rum Fernato Sri Lanka (SRI) |
11-0
W |
Ali Mohd Afghanistan (AFG) |
12-2
W |
Abdul Wahali Pakistan (PAK) |
10-0
W |
|
Rajneesh | 65 Kg Freestyle | NIL | NIL | Zamir Afghanistan (AFG) |
10-0
W |
W. M. C. Parera Sri Lanka (SRI) |
4-0
W |
Nadar Pakistan (PAK) |
11-0
W |
|
Amit Kumar Dhankar | 70 Kg Freestyle | TKS Madurunga Sri Lanka (SRI) |
10-0
W |
Mohammed Ali Amzad Bangladesh (BAN) |
10-0
W |
Malak Jan Afghanistan (AFG) |
10-0
W |
Baijnath Yadav Nepal (NEP) |
10-0
W |
|
Pradeep | 74 Kg Freestyle | NIL | NIL | NIL | NIL | B R Rathnayanka Sri Lanka (SRI) |
10-1
W |
Mohd. Azad Butt Pakistan (PAK) |
6-3
W |
|
Gopal Yadav | 86 Kg Freestyle | NIL | NIL | NIL | NIL | Mohammed A Rahman Bangladesh (BAN) |
11-0
W |
Mohammad imam Pakistan (PAK) |
4-10
L |
|
Mausam Khatri | 97 Kg Freestyle | NIL | NIL | AMPS Adikari Sri Lanka (SRI) |
4-0
W |
Mohammad Umair Pakistan (PAK) |
12-0
W |
Rajeb Naseri Afghanistan (AFG) |
12-2 | |
Mandeep | 125 Kg Freestyle | R Rasoole Afghanistan (AFG) |
2-1
W |
Zamam Anwar Pakistan (PAK) |
11-5
L |
Mongno Marma Bangladesh (BAN) |
4-0
W |
Satinra Prasad Nepal (NEP) |
7-0
W |
Women
Wushu
<templatestyles src="Module:Hatnote/styles.css"></templatestyles>
Men
Athlete | Event | Points | Rank |
---|---|---|---|
Anjul Namdeo | Taolu-Changquan | 8.66 |
Athlete | Event | Points | Total | Rank | |
---|---|---|---|---|---|
Nanquan | Nangun | ||||
M. Punshiva Meitei | Taolu- Nanquan & Nangun | 9.4 | 9.2 | 18.6 |
Athletes | Event | Total Points | Rank |
---|---|---|---|
Chirag Sharma | Taolu- Daoshu & Gunshu | 18.42 |
Athletes | Event | Total Points | Rank |
---|---|---|---|
M Gyandash Singh | Taolu-Taijiquan & Taijijian | 18.53 |
Women
Athlete | Event | Points | Rank |
---|---|---|---|
Y Sapana Devi | Taolu-Changquan | 9.45 |
Athlete | Event | Points | Total | Rank | |
---|---|---|---|---|---|
Nanquan | Nandao | ||||
Swechcha Jatav | Taolu- Nanquan & Nando | 8.2 | 8.13 | 16.33 |
Athletes | Event | Total Points | Rank |
---|---|---|---|
L Sanatombi Chanu | Taolu-Taijiquan & Taijijian | 18.62 |
Athlete | Event | Opponent | Result |
---|---|---|---|
Y. Sanathoi Devi | Sanshou Women's 56 Kg | ||
Anupama Devi | Sanshou Women's 60 Kg | ||
Puja Kadian | Sanshou Women's 70 Kg |
References
- ↑ Lua error in package.lua at line 80: module 'strict' not found.